16.08.2012

Fotografia

Historia fotografii


Pierwszym paratem fotograficznym było zwykłe pudełko z dziurką. Nazywało się: camera obscura, póżniej nazywana również kamerą otworkową. Najstarszy opis, który przetrwał do naszych czasów znajduje się w rękopisie arabskiego matematyka Alzhazena z Basry. Najprawdopodobniej napisał go w 1020 roku! Jak widać fotografia to wcale nie taki nowoczesny wynalazek. 



W Średniowieczu służyła astronomom do śledzenia ruchów gwiazd i jako pomoc w wykonywaniu rysunków. Podobno używał jej Mikołaj Kopernik. Leonardo da Vinci wykorzystywał ją do wykreślania perspektywy na swoich rysunkach i obrazach. Niestety nie znano metody na utrwalenie obrazów pojawiających się w tym aparacie. 





Rok 1839 uważ się za datę "wynalezienia" fotografii. Louis Daguerre utwalił obraz na warstwie jodku srebra na płycie miedzianej. Obrazy uzyskane w ten sposób na jego cześć nazywano dagerotypiami. Takie obrazy powstawały jednak tylko w jednym egzemplarzu. Nie można ich było bowiem kopiować.


Tak wyglądała camera obscura, którą Daguerre naświetlał swoje pierwsze dagerotypy



Błonę światłoczułą wprowadzono dopiero w 1889 roku. Ale prawdziły przełom nastąpił w 1925 roku. Wówczas pojawił się aparat małoobrazkowy na błonę 35 mm wyprodukowany przez firmę Leica. Fotografia stała się dostępna dla wszystkich. Nie tylko ze względu na łatwość wykonywania zdjęć, ale również z pwodow finansowych. Zdjęcia robili wszyscy. I biedni i bogaci.

Leica, 1932


Pierwsze zdjęcia były oczywiście czarno-białe. Jednak już w XIX wieku pojawiali się pionierzy fotografii kolorowej! Sergiej Prokudin-Gorski na początku XX wieku wędrował po całym Imperium Rosyjskim i dokumentował życie jego mieszkańców. Specyficzną metodę robienia zdjęć kolorowych opracował Polak Jerzy Szczepanik. Na jej podstawie firma Kodak wprowadziła do sprzedaży pierwszy film kolorowy Kodakchrome w 1928 roku. Firma Agfa lekko ulepszyła patent Polaka i wypuściła aparaty małoobrazkowe Agfacolor.

Prokudin-Gorski, 1909


W 1963 roku wprowadzono natychmiastowy materiał kolorwy firmy Polaroid.

Sztuka fotografii
Już na początku XX wieku ludzie uświadomili sobie, że fotografia to coś więcej niż tylko odwzorowanie rzeczywistości. Wykształciła się specyficzna estetyka fotograficzna. Choć przez wiele lat była uważana za coś gorszego od malarstwa, z czasem zdobyła duże uznanie i ostatecznie granice między nimi się zatarły.

Na przestrzeni lat rozwinęły się różne style. Artyści poszukiwali nowych idei i nowych środków wyrazu. Bardzo chętnie eksperymentowali z fotografią rosyjscy przedstawiciele awangardy: Aleksandr Rodczenko i El Lissitzky, amerykański dadaista: Man Ray lub węgierski konstruktywista Laszlo Moholy-Nagy. To właśnie oni stworzyli podwaliny nowoczesnej sztuki fotograficznej. 

Aleksandr Rodczenko

Laszlo Moholy Nagy, 1930

Man Ray, 1926


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz