Z. P. z Warszawy
Włosy jasne są bardzo trudne do utrzymania w ładnym kolorze, gdyż niekorzystnie wpływa na nie wilgoć, tłuszcz i kurz. Łupierz jest chorobą ciężką. Należy ją leczyć odpowiednio. Pierwszym zabiegiem jest mycie głowy, tak, aby skóra była zupełnie czysta (nie tłusta), a włosy suche. Ponieważ zimą częste mycie nie jest wskazane, gdyż łatwo o przeziębienie, a więc i wypadanie włosów, radzimy czyścić, na sucho proszkiem korzenia irysowego (fiołkowego), znanego w handlu, p. n. "Puder Florentine". Pudrem tym natrzepuje się dobrze głowę i włosy na noc, z rana wyczesuje się szczotką. Żadnych zachwalanych balsamów radzimy nie używać.
Świat Kobiecy, Nr 1, rok 1925
Kompot z kasztanów
Funt włoskich maronów ugotować nawpół tak, aby przy obieraniu się nie kruszyły. Obrać ostrym nożykiem z obu łup, wrzucić na bardzo lekki syrop, dodać pół laseczki wanilji, którą potem odrzycić i gotować tak długo, aż syrop zgęstnieje.
Świat Kobiecy, Nr 1, rok 1925
Gruszki na jarzynę
Mniej słodkie, twardsze gatunki gruszek można używać na jarzyny. Obrać gruszki, poprzekrawać na połówki, obgotować w wodzie czystej, lub z dodatkiem niewielkiej ilości cukru. Gdy pieczeń wołowa, barania, lub wieprzowa kończy się piec w piecu lub dusić w rondlu, włożyć do sosu gruszki i dusić je wraz z mięsem, polewając sosem od mięsa przez kwadrans czy dwadzieścia minut. Stanowią one smaczną jarzynę, dla osób lubiących rozmaitość w potrawach.
Bluszcz, Nr 38, 18 września 1926
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz